pixel Cech NiH Hipnoza ericksonowska

Hipnoza ericksonowska

Model Miltona znany też jako hipnoza ericksonowska został opracowany przez Richarda Bandlera i Johna Grindera na podstawie badania warsztatu pracy Miltona Ericksona.

Milton Erickson uznany został przez wymienionych terapeutów za czołowego eksperta w dziedzinie współczesnej hipnozy medycznej. Napisał ponad sto prac z dziedziny hipnozy; nauczał hipnozy oraz praktykował w latach 1920- 1980. Erickson bardziej niż ktokolwiek inny w tej dziedzinie, był w stanie zbadać i zademonstrować ogromny potencjał jaki hipnoza kryje w sobie. Warsztat pracy demonstrowany przez niego, w czasie indukowania i użytkowania hipnotycznych stanów świadomości, były niezwykle złożony a jednocześnie systematyczny. Można w nim dostrzec spójne i systematycznie występujące wzorce.

Jeszcze prawdopodobnie nie zdajesz sobie do końca sprawy, ale na kursie tym, czyli już za chwilę dowiesz się, a jaki sposób codziennie, po wiele razy dziennie, poddają Ciebie manipulacji.Po kursie zwykłe słowa i zdania już nigdy nie będą brzmiały tak niewinnie, jak dotychczas. Poznane techniki mogą dać Tobie ogromną władzę nad umysłami, uczuciami i zachowaniami innych ludzi. Mogą, gdy je w pełni poznasz.

Hipnoza ericksonowska

Prowadzenie: Grzegorz Halkiew

Data: 5-7 stycznia 2018 (brak miejsc, lista rezerwowa)

godziny:

  • piątek 13:00- 20:00
  • sobota 10:00- 20:00
  • niedziela 10:00- 15:00

Cena: 1370zł

 

Model Miltona i hipnotyzujące wzorce językowe

Pierwsze skojarzenie jakie przychodzi tobie na dźwięk słowa hipnoza to: Czujesz się senny, senny, coraz bardziej senny….. Podczas, kiedy będę liczył od 10 do 1, Twoje powieki będą coraz cięższe i cięższe…. i cięższe…..

I słusznie, Hipnoza polega między innymi na odprężeniu umysłu kojarzonym ze snem. Sprawia również, że zaczynasz być bardziej podatny na sugestie. Chociaż może wywoływać wiele kontrowersji, znana i stosowana od tysięcy lat, jest bardzo skuteczna!

Hipnotyczny język perswazji polega jednak na czymś innym, niż usypianie ciała. Przecież nikt nie chce, żeby klient zasnął w czasie prezentacji biznesowej. Mówiąc o hipnotycznym języku, mam na myśli słowa i zdania, którym nie sposób się oprzeć. To tekst, który przykuwa uwagę do każdego akapitu i mowa, która sprawia, że słuchacze nie mogą oprzeć się Twoim sugestiom. Nie tylko czytają i słuchają, ale także pamiętają i – co ważniejsze – podejmują działania pod wpływem tych słów, „jak w hipnozie”.

Z pewnością zetknąłeś się już z tekstem, który przykuł twoja uwagę, a także spotkałeś osobę, której słowa sprawiły, że w pełni skoncentrowałeś się na tym co mówiła i przedstawiała. Czy zdarzyło się Tobie stracić poczucie czasu? A może ktoś do Ciebie coś w tym czasie powiedział lub wołał Ciebie, a Ty tego nie słyszałeś? Byłeś tak pochłonięty czytaniem lub słuchaniem, że nic poza tym nie miało znaczenia? Spójrz prawdzie w oczy – byłeś wówczas w tym szczególnym stanie hipnotycznego transu.

Dobra książka hipnotyzuje. Ciekawa opowieść hipnotyzuje. Wyobraź sobie, jak by to było, gdybyś umiał używać słów w taki sposób, że Twoi słuchacze słuchaliby Ciebie jak zahipnotyzowani, pamiętali to, co usłyszeli i podejmowali działanie, które im zasugerowałeś.

Oczywiście ta wiedza nie jest dla wszystkich, a tylko dla tych którzy są ciekawi ile pieniędzy przecieka między słowami i chcą ten przeciek uszczelnić. Albo ile zdrowia im przecieka, bo sami siebie hipnotyzują  destrukcyjnymi słowami.

Stany transu hipnotycznego to ludzka codzienność, chociaż najczęściej nie zdajesz sobie z tego sprawy. Za każdym razem, gdy odjeżdżasz w myślach gdzieś daleko i przestajesz zauważać, co się wokół dzieje – jesteś w transie!

A co z hipnozą grupową? Czy politycy nas hipnotyzują? Na pewno zauważyłeś, że ludzie w dużej grupie są podatniejsi na hipnozę i perswazję – potwierdzają to również wyniki badań naukowych. np. chuligani na meczach wpadają w trans agresywny, kierowani psychologią grupy.

Hipnotyzują Ciebie politycy, reklamy, sprzedawcy, literatura, znajomi i obcy ludzie, telewizja a nawet Ty sam się hipnotyzujesz. Dzieje się tak czy tego chcesz czy nie i niezależnie od tego, czy w to wierzysz. A czy jest w ogóle ktoś, kto chociaż raz nie zmienił zdania pod wpływem perswazyjnej mowy sprzedawcy lub polityka.

A więc skoro jest to tak powszechne, to czy można to zlekceważyć? A może kryje się tutaj jakiś potencjał, jakieś możliwości?

Czy już zaczynasz się domyślać, jak łatwo możesz zmienić opornych klientów w najgorętszych fanów Twoich usług i produktów, którzy pragną dokonać zakupu z intensywnością nastolatków na pierwszej wiosennej randce?

Bardzo perswazyjnymi osobami są również niektórzy psychoterapeuci, którzy stosują techniki zbliżone do technik sprzedaży. Ich celem jest przekonanie pacjenta do tego, aby zaczął inaczej myśleć, inaczej odbierać i postrzegać świat, inaczej się zachowywać i zmienił swoje życie i siebie samego. Można więc powiedzieć, że w pewnym sensie psychoterapeuci sprzedają swoim pacjentom lepszą jakość życia. Do takich ludzi należą również przywódcy duchowi i adwokaci, którzy maja bardzo rozległe umiejętności wywierania wpływu zarówno na pojedyncze osoby, jaki i na całe grupy ludzi.

W czym tkwi różnica pomiędzy takimi mistrzami perswazji, którzy z łatwością przekonują Ciebie do swoich idei, a zwykłymi, szarymi ludźmi, którzy z wielkim trudem, często bez powodzenia, próbują wpływać na innych?

Z badań przeprowadzonych na skutecznych komunikatorach okazało się, co było zaskakujące, że nie jest istotne to, co ci ludzie mówią, co oznacza, że treść przekazywanej informacji nie ma decydującego znaczenia dla osiągnięcia zamierzonego celu. Bardzo ważne jest natomiast to, jak mówią. Dużą część odkrytych reguł, których niewiarygodną wręcz skuteczność możesz poznać już wkrótce na kursie Hipnozy Ericksonowskiej, dotyczy bowiem sfery struktury języka.

Bardzo często spotykam się z poglądem, że umiejętność skutecznej komunikacji jest darem, którym jedna osoba jest obdarzona, a druga nie. Jednak w trakcie kursu Hipnozy Eicksonowskiej uświadomisz sobie, w jak wielkim błędzie jest każdy, kto myśli w ten sposób, ponieważ rzeczywistość jest zupełnie inna.

Skuteczna komunikacja i perswazja jest po prostu pewną umiejętnością, której możesz łatwo się nauczyć. Jest jednak różnica pomiędzy wiedzą o istnieniu języka perswazji, a umiejętnością posługiwania się nim. Sama wiedza nie wystarcza. Konieczna jest umiejętność posługiwania się nim, przejścia na poziom kompetencji nieświadomej, który można osiągnąć tylko poprzez praktyczny trening.

Zapoznanie się z technikami, które poznasz na kursie Hipnozy Ericksonowskiej oraz praktyczne ich przećwiczenie pozwoli Tobie osiągnąć taki właśnie poziom kompetencji. Pozwoli Tobie mówić w sposób perswazyjny, wpływać na umysły ludzi, na ich odczucia i zachowania.  

Zgłoszenie

- kurs dzienny- poda datę kursu
- kurs eksternistyczny online- pozostaw pole puste

Językowe wzorce hipnotyczne, dopasowywanie się do sygnałów zachowań niewerbalnych, stosowanie metafor w kontakcie indywidualnym i grupowym, terapeutycznym i rozwojowym oraz ukryte sugestie- stanowią Model Miltona (nazywany również odwróconym metamodelem językowym). Wzorce komunikacji hipnotycznej stosowane przez niego działają niemal jak magiczne formuły, dzięki którym pomagał swoim klientom przypominać sobie to, o czym zapomnieli, że kiedyś pamiętali.

Model Miltona jest sposobem wywołującym i utrzymującym trans przy użycia języka w celu skontaktowania się z ukrytymi zasobami osobowości.

Trans jest stanem, w którym osiągasz wysoką motywację, aby uczyć się od nieświadomości w bezpośredni sposób. Nie jest to stan pasywny ani też nie pozostajesz w nim pod wpływem kogoś innego. Pomiędzy terapeutą a klientem powstaje współpraca; odpowiedzi klienta pozwalają terapeucie rozpoznać, co należy zrobić dalej.

Na ten Model składa się zestaw kilkudziesięciu narządzi językowych pozwalających wywierać hipnoterapeutyczny wpływ na odbiorcę, nawet bez stosowania formalnej hipnozy. Klient nie musi wówczas leżeć, nie musi zamykać oczu, nie musi mieć wyłączonej świadomości. Może to być zwykła rozmowa, zbieranie wywiadu czy właśnie opowiadania anegdot i przypowieści. Komunikacja międzyludzka przebiega bowiem równocześnie i równolegle na poziomie świadomym i nieświadomym. Można świadomie porozumiewać się z nieświadomością rozmówcy.

Erickson respektował nieświadomą myśl pacjenta. Przyjmował, że nawet za najdziwaczniejszymi zachowaniami kryją się pozytywne intencje i że jednostki podejmują najlepsze, dostępne im w danym momencie, wybory. Celem jego pracy było dostarczenie ludziom większej liczby możliwych wyborów. Przyjmował również, że na pewnym poziomie każdy posiada zasoby potrzebne do dokonania zmian.

Model Miltona jest sposobem użycia języka, który umożliwia:

.- dopasowanie do osobowej rzeczywistości i prowadzenie jej;

- rozpraszanie i użycie świadomego myślenia;

- dostęp do nieświadomości i jej zasobów.

Erickson był mistrzem w osiąganiu kontaktu. Szanował i akceptował rzeczywistość swojego pacjenta. Przyjmował, że opór jest wynikiem braku kontaktu. Każda reakcja była dla niego ważna i możliwa do wykorzystania.

Innym z elementów Modelu Miltona jest posługiwanie się rozbudowanymi wypowiedziami, zwykle gęsto przeplatanymi cytatami. Sformułowanymi w skomplikowany, często wręcz jakby pokrętny sposób. Próba ich zrozumienia wymaga od odbiorcy olbrzymiej koncentracji uwagi i intensywnego wysiłku umysłowego, który tak absorbuje jego świadomość, że nie jest już w stanie bronić się przed krótkimi, terapeutycznymi komunikatami, instrukcjami i poleceniami, wplecionymi w te dłuższe wypowiedzi- a adresowanymi bezpośrednio do jego nieświadomości.

Facebook
Analytics