pixel Cech NiH Intuicja dla menedżerów | NLP Coaching Hipnoza- Grzegorz Halkiew (zaświadczenia MEN)

Intuicja dla menedżerów

Intuicja dla menedżerów

Większość programów szkoleniowych w zakresie podejmowania decyzji biznesowych kładzie nacisk na analityczne techniki podejmowania decyzji. Tymczasem obserwacja procesów podejmowania decyzji w praktyce gospodarczej wskazuje, że wiedza intuicyjna jest zasobem odgrywającym coraz większą rolę w procesie podejmowania decyzji.

Istnieją sytuacje, w których odwołanie się do intuicji stanowi najlepszą albo wręcz jedyną podstawę podejmowania decyzji: na najwyższym szczeblu zarządzania podczas kryzysów, w przypadku nagłych zmian i tam, gdzie liczba faktów jest ograniczona, fakty są sprzeczne lub musisz podjąć decyzję szybko).
Można przytoczyć wiele faktów, które pokazują, że ci, którzy polegają na intuicji podejmują lepsze decyzje. J. Mihalasky i E. Douglas z New Jersey Institute of Technology ustalili, że aż 80% dyrektorów, którzy w ciągu pięciu lat podwoili dochody swoich przedsiębiorstw, posiadało ponadprzeciętne zdolności intuicyjne. Menedżerowie najwyższego szczebla zarządzania, częściej niż menedżerowie niższych szczebli kierują się intuicją w podejmowaniu decyzji. Menedżerowie, którzy charakteryzują się wysokimi zdolnościami intuicyjnymi, stanowią najbardziej innowacyjną i kreatywną grupę talentów w organizacjach.

Cechy intuicyjnego menedżera

Wysoce intuicyjni menedżerowie rzadko kierują się sekwencyjnym porządkiem rozumowania, zamiast tego przeskakują ciągle z jednego aspektu problemu na inny, bez żadnego widocznego porządku. Często pracują „zrywami”, po których następują okresy obniżonej aktywności. Kiedy zmuszeni zostają do pracy rutynowej, na podstawie szczegółowych procedur, często tracą zainteresowanie bieżącym zadaniem i wycofują swoją energię z grupy.

Badania, dotyczące wysoce intuicyjnych menedżerów na najwyższych stanowiskach wskazują, że menedżerowie ci systematycznie wykorzystują do wzmacniania swych intuicyjnych zdolności oraz doskonalenia procesów podejmowania decyzji takie techniki, jak: kierowanie wyobraźnią, czy autohipnoza.

Zarządzanie wiedzą intuicyjną. Zmiana paradygmatu zarządzania?

Wszyscy posiadamy zdolności intuicyjnego wykorzystywania decyzji do podejmowania decyzji. Dlaczego więc tak rzadko je wykorzystujemy większość biznesie?
Zdecydowana większość organizacji nie rozwija, ani też nie wykorzystuje, a wręcz marnuje talenty menedżerów, którzy osiągnęli zdolność wyzwalania swej intuicji. Na ogół nie docenia też faktu, że nawet najbardziej tradycyjni menedżerowie mogą doskonalić swe talenty poprzez uczestniczenie w treningach rozwoju wiedzy intuicyjnej.

Dlaczego tak się dzieje?

Wśród polskich menedżerów nadal panuje przekonanie, że kierowanie się intuicją jest grzechem w zarządzaniu, a „dobre zarządzanie” polega na racjonalnym procesie podejmowania decyzji. Menedżerowie nie dopuszczają zatem takiej możliwości, że intuicja może okazać się zdolnością, którą można wykorzystywać w podejmowaniu decyzji biznesowych. Menedżerowie nie chcą porzucić metod podejmowania decyzji, do których przywykli i z którymi czują się wygodnie – niezależnie od tego, czy są one efektywne czy nie.

Przykładowo, Rafał Glogier-Osiński, CEE Marketing Manager w Hudson, specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi, wśród 7 grzechów głównych menedżera personalnego wymienia zbytnią wiarę w intuicję. Zdaniem autora, każdy z menedżerów personalnych ulega błędom poznawczym, takim jak porównywanie kandydatów do pracy między sobą. Te błędy menedżerowie popełniają nieświadomie, nawet wówczas, gdy doświadczenie menedżera jest bardzo duże. W związku z tym autor zaleca, aby w sytuacji, gdy ocena zależy od obserwacji, wprowadzić kilka osób oceniających, co pozwala na opracowanie ostatecznych wyników lepiej niż na podstawie jednostkowej oceny.

I tak, mimo iż racjonalne procesy podejmowania decyzji coraz częściej okazują się niemożliwe, menedżerowie nadal definiują problemy, ustalają kryteria decyzji, nadają wagi kryteriom, ustalają możliwe rozwiązania i wyliczają optymalne decyzje.
W konsekwencji, nie są w stanie podjąć żadnej sensownej decyzji lub podejmują błędne decyzje, a poziom ich frustracji jest bardzo wysoki.

Racjonalność w podejmowaniu decyzji jest mitem!

Doświadczenie intuicji w biznesie:
Thomas H. Bush, wicedyrektor Departament of the Tresury State of New Jersey:
„Wierzę teraz, że ta koncentracja (…) jest niezwykle ważna w doskonaleniu zdolności zarządzania ludźmi, w tym także – a nie jest to najmniej ważna – z samym sobą. (…) Należy dołożyć wielu starań, aby rozwijać i nauczać tych praktycznych technik współczesnych i przyszłych menedżerów”.

Bob Lutz, były prezes koncernu Chrysler poczynił podczas weekendowej przejażdżki pewne intuicyjne spostrzeżenie, które w l. 90 okazało się dla firmy zbawienne. Zadecydował o inwestycji wartej 80 mln USD. Chciał wprowadzić model nowego samochodu Dodge Viper. Podjął taką decyzję, mimo, że pracownicy sprzedaży ostrzegali go, że żadnemu producentowi samochodu w USA nie udało się nigdy sprzedać modelu, który kosztowaliby 50 tysięcy dolarów (w tamtym okresie samochody marki Dodge, kosztowały mniej niż 20 tysięcy dolarów). Lutz był wytrwały. Nie przeprowadził żadnych badań rynkowych, opierał się wyłącznie na swoich przeczuciach (gut feeling) i intuicji. Dzięki temu jednemu modelowi udało się zmienić wizerunek Chryslera.

Ralph S. Larsen, prezes i dyrektor generalny Johnson & Johnson: ”Kiedy ktoś składa mi propozycje przejęcia, liczby zawsze wyglądają fantastycznie, stopa zwrotu dla inwestorów jest ogromna, a stopa wzrostu obrotów – fenomenalna, to mam wszystkie powody, żeby twierdzić, że to szansa na doskonałe przejecie. A jednak właśnie w tym momencie – kiedy mam przed sobą niezliczoną ilość danych liczbowych, już przeanalizowanych przez wielu bardzo mądrych ludzi – zaczyna się dopiero moja rola. Ponieważ kiedy spojrzę na te informacje to będę wiedział, zupełnie intuicyjnie, czy to dobry, czy zły interes”.

Przedsiębiorca Ray Kroc skusił się, aby zakupić w 1950 roku, coś co w tym czasie było nowością – budkę z hamburgerami, pomimo iż konsultanci odradzali mu to. Ray Kroc dokonał tej inwestycji ponieważ miał przeczucie. Dzisiaj jest to McDonald’s.

Anna Mazur

Komentarze   

 
0 # Piotr Szymacha 2009-06-05 09:39
Dodge Kiper? Google znalazł 9 stron dla takiego zapytania, więc utwierdza mnie to w przekonaniu że coś takiego nie istnieje, a zapewne chodziło o Dodge'a Viper'a. Jak się okazuje ostatnie Wprost, prawdopodobnie za wami, przedrukowało ten sam błąd, stąd moje małe wyszukiwarkowe śledztwo.
Piotr
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Grzegorz Halkiew 2009-06-05 10:21
Dziękuję Piotrze za uwagę- błąd poprawiony. Automatyczne korektory to wygoda, ale czasami potrafią wprowadzić zamieszanie

pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Facebook
Analytics