• Tytuł przelewu: Aurikuloterapia
  • Konto do przelewu: PIN
  • Data szkolenia (początek): 16-12-22
  • Kwota do zapłacenia: 1370zł

Zapraszamy na cykl kursów przygotowujących do zawodu Akupunkturzysta - nr.rejestracyjny zawodu 323001

Krajowy Standard Kompetencji Zawodowych

Miło mi poinformować, że Standard zawodu został opracowany między innymi przez członków Naszej Akademii - Grzegorza Halkiew i Katarzynę Kędzierską.

AURIKULOTERAPIA

Aurikuloterapia to odmiana akupunktury, w której zbieg wykonywany jest na małżowinie usznej. Zabieg wykonuje się specjalnymi igłami usznymi. Do terapii na małżowinie usznej obecnie wykorzystuje się nieinwazyjne techniki, posługując się: klawikiem, laserem, moksą, magnesami.

Termin:  16-18 grudnia 2022

Cena: 1370zł

 

Kadra

Prowadzenie: Baasanjargal Ichinnorov oraz Joanna Halkiew
Baasanjargal Ichinnorov jest lekarzem z Mongolii, specjalizuje się w akupunkturze.

Joanna Halkiew - uprawnienia zawodowe akupunkturzysty.

DIAGNOSTYKA Z UCHA

Ucho jest miejscem, w którym spotykają się wszystkie kanały energetyczne człowieka. Tak twierdzili Chińczycy jeszcze kilka wieków przed naszą erą. Oddziaływanie na te miejsca ma wpływ na stan energetyczny organizmu. Twórcą współczesnej aurikuloterapii jest francuski lekarz Paul Nogier. Zidentyfikował on ponad 130 punktów akupunkturowych.

Rozmieszczenie tych punktów przypomina ułożenie płodu w macicy. Takie podobieństwo wykorzystuje się do ich lokalizacji. Strefy i punkty małżowiny usznej można wykorzystać zarówno do diagnostyki jak i do terapii. Strefa małżowiny usznej jest niezwykle bogato unerwiona i ukrwiona. Umożliwia to oddziaływanie na wiele narządów wewnętrznych i stref ustroju ludzkiego.

Diagnostyka z małżowiny usznej jest prostym i nieinwazyjnym sposobem lokalizacji zaburzeń. Badanie diagnostyczne ma na celu wykrycie chorego narządu.

Rozpoczynamy od oceny powierzchni małżowiny usznej. Zwracamy uwagę na zmiany wyglądu skóry tj. plamki, przebarwienia, odbarwienia, drobne ubytki, szczeliny i pęknięcia. Bierzemy pod uwagę zgrubienia, wyniosłości, guzki i brodawki. Obserwujemy miejsca pojawienia się tych zmian w strefach narządowych. Po zlokalizowaniu zmian możemy określić narząd w stanie dysfunkcji lub choroby, niezależnie od wyniku badania oglądem, przeprowadzamy badanie palpacyjne. Do tego celu wykorzystujemy płaską stronę klawika. Klawikiem odnajdujemy na małżowinie usznej tzw. „punkty aktywne”. Są one bolesne, a ich obiektywnym wskaźnikiem jest występowanie odruchu naczyniowego, charakteryzującego się zmianą siły pulsu- zazwyczaj jest on wzmocniony podczas bodźcowania, rzadziej słabnie.

Punkty tkliwe możemy wykryć u większości pacjentów w fazie ostrej, mniej wrażliwe na dotyk pozostają w fazie przewlekłej. Anatomia małżowiny usznej Małżowina uszna zbudowana jest z płaskiej chrząstki pokrytej tkanką podskórną i skórą. Ma ona kształt muszli. Dolna część małżowiny usznej składa się wyłącznie ze skóry oraz tkanki łącznej i tłuszczowej. Tworząc tzw. płatek ucha. Wolny brzeg małżowiny usznej zwie się obrąbkiem. W miejscu przejścia obrąbka w okolicę wierzchołka widoczne jest zgrubienie zwane guzkiem Darwina.

Obrąbek na szczycie małżowiny usznej zagina się łukiem ku przodowi, w dół i do tyłu, przechodząc w nóżkę obrąbka ponad zewnętrznym przewodem słuchowym. Nóżka obrąbka dzieli dzieli małżowinę uszną na dwia zagłębienia: górne i dolne. Równolegle do obrąbka znajduje się drugie wałowate wzniesienie zwane grobelką otaczające muszlę. Grobelka kieruje się ku górze i zaginając się łukiem do przodu dzieli się na dwie odnogi: górną i dolną. Pomiędzy tymi odnogami mieści się jamka trójkątna. Ku przodowi od jamy małżowiny widoczny jest występ zwany skrawkiem.

Ponad płatkiem ucha znajduje się przeciwskrawek, oddzielony od skrawka wcięciem międzyskrawkowym. Między obrąbkiem i grobelką znajduje się zagłębienie w kształcie łódkowatym zwane czółenkiem.

 

Postaw na siebie!  Zdobądź nowy zawód!